Прилади обліку теплової енергії
На абонентському обліку ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» знаходиться 96% загальнобудинкових приладів обліку теплової енергії (вузлів комерційного обліку теплової енергії) із загальної кількості житлових будинків, яким надається послуга з постачання теплової енергії.
Варто зазначити, що лічильник тепла – це перш за все засіб обліку теплової енергії, а не її економії. Адже теплолічильник – лише необхідний і стимулюючий до неї чинник. Він фіксує реальний обсяг теплової енергії, що була використана для опалення будинку за певний час. Для споживача встановлення приладу обліку теплової енергії замінює систему оплати за нормативом на систему оплати за фактично спожите тепло.
Відповідно до Закону України №2119-VIII від 22.06.2017 р. «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (далі – Закон № 2119), витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (їх складових частин) відшкодовуються споживачами відповідної комунальної послуги, а також власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання у такій будівлі, шляхом сплати ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» плати за абонентське обслуговування – за умови укладення індивідуальних договорів або індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг та з урахуванням особливостей, визначених цим Законом №2119 та Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до Закону №2119 представники ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» щомісяця перевіряють технічний стан комерційного вузла обліку теплової енергії, цілісність пломб, здійснюють зняття контрольних показників з теплолічильника, які фіксуються у відповідних актах.
Відповідно до п.32 «Правил надання послуги з постачання теплової енергії», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №830 від 21.08.2019р. із змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 р. № 1022 та укладених договорів згідно з вимогами Методики № 315 затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018р. (зі змінами та доповненнями): розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць, тому при прийомі звітних відомостей за тепловими лічильниками абонентів виконується донарахування прогнозованого споживання теплової енергії до кінця місяця. В наступному місяці ця кількість теплової енергії віднімається, оскільки до звіту входить фактичне споживання теплової енергії за прогнозований період і донараховується за наступний звітній місяць і т.д.
Таким чином, в звітному періоді за останній місяць опалювального сезону 2023/2024 віднімається прогнозоване споживання попереднього місяця, що і буде проведене у квітні 2024р.
Щодо проведення чергової метрологічної повірки приладів обліку теплової енергії в умовах воєнного стану
Відповідно до Постанови КМУ №440 від 07.04.2023 року «Про деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану» (далі–Постанова) (https://www.kmu.gov.ua/npas/deiaki-pytannia-povirky-zakonodavcho-rehulovanykh-a440), свідоцтва про позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану, чинні лише:
- на територіях, тимчасово окупованих Російською Федерацією, на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на відповідних територіях;
- на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій;
- на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку.
Тобто, з вищевикладеного, згідно пп.3 п.2 Постанови та Наказу Мінентиграції № 309 від 22.12.2022 року «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1668-22#Text), Миколаївська міська територіальна громада на теперішній час відноситься до переліку можливих бойових дій.
Тому у ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» виникає зобов’язання провести метрологічну повірку засобів вимірювальної техніки впродовж шести місяців з дати припинення можливості бойових дій.
На даний час ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» здійснює роботи з чергової метрологічної повірки вузлів комерційного обліку теплової енергії, встановлених у житлових будинках, лише за власним рішенням, адже їх справність – запорука прозорих нарахувань за послугу з постачання теплової енергії.