З настанням теплої погоди та наближенням літньої спеки з’являється ризик бактеріального забруднення очищеної води, яку набирають мешканці міста у пунктах видачі, адже вологе та тепле середовище є сприятливим для швидкого розмноження бактерій. Так, у теплі пори року вода, яка надходить з централізованої міської мережі, має температуру близько 20°С (для прикладу, взимку ця температура в межах 5-10°С). Висока температура вхідної води та приміщень, де розташовані ємності з очищеною водою, сприяє створенню умов для розвитку бактеріальної складової. Перевищення норм бактеріального забруднення, які запроваджені законом України, може призводити до розладів шлунково-кишкового тракту, а при високих концентраціях - до отруєнь.
Саме тому, піклуючись про ваше здоров’я та безпеку, ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» вживає комплекс заходів, аби мінімізувати ризик бактеріального забруднення води, що видається на точках видачі підприємства. Серед них:
- Виробництво очищеної води є децентралізованим. Вся вода, яка видається на точках ОКП МОТЕ, виробляється безпосередньо на місці в автоматичному режимі. Це виключає людський фактор та забруднення від проміжних ємностей, на відміну від централізованої системи - коли вода виробляється в одному місці та згодом розвозиться по пунктах видачі.
- Всі очисні станції оснащені системами ультрафіолетового знезараження. Як працює ця система? Вона встановлена на трубопроводі видачі очищеної води, на виході з ємності. Коли людина натискає кнопку «ПУСК» на роздавачеві - вмикається насос, який подає очищену воду з ємності на УФ систему. В цій системі встановлено ультрафіолетовий випромінювач, протікаючи вздовж якого, очищена вода додатково знезаражується шляхом пригнічення бактерій. Далі вже знезаражена вода потрапляє у пляшки мешканців. Ці УФ системи можуть знезаражувати від 1360 до 2720 літрів на годину.
- Також ці УФ системи виконують ще одну важливу функцію. У нічний час, коли точки не працюють на видачу, відбувається дезінфекція води в накопичувальних ємностях шляхом її циркуляції через УФ систему. За ніч відбувається 5-7-кратна «заміна» води у ємності - тобто вся вода з ємності проходить через УФ випромінювач 5-7 разів. Цей процес повністю автоматичний та відбувається за часовим графіком.
- Всі ультрафіолетові випромінювачі замінюються кожен рік на нові. А в разі передчасного виходу з ладу такого пристрою – одразу ж відбувається заміна.
- Фахівці служби з обслуговування систем водопостачання на постійній основі проводять промивку, чистку та дезінфекцію як самих накопичувальних ємностей, так і насосного обладнання, трубопроводів та приладів видачі. Всі ці процедури відбуваються за внутрішнім затвердженим графіком, при якому частота обробки обладнання коригується залежно від сезону. В разі виявлення лабораторією відхилення від норм - терміново проводиться дезінфекція та супутні процедури з подальшим повторним відбором проб води для аналізу.
- ОКП МОТЕ постійно тримає якість очищеної води на контролі. Для цього декілька разів на місяць сертифікованою лабораторією проводиться відбір проб води з кожної точки та виконується її подальше дослідження. Цей процес включає в себе аналізи на мікробіологію, органолептику та фізико-хімічні показники. Результати досліджень по кожній точці є у відкритому доступі. Для цього треба лише відсканувати QR-код, який знаходиться на точці видачі води, та обрати на карті потрібну адресу або одразу перейти за посиланням (https://voda.mkrada.gov.ua/#/uk).
- Всі системи фільтрації підприємства оснащені станціями зворотного осмосу, головним елементом яких є зворотно-осмотичні мембранні модулі. Вони також відіграють дуже важливу роль в зменшенні бактеріологічного забруднення: і бактерії, і навіть віруси не здатні пройти через такі мембрани. Отже, незалежно від того, наскільки забруднена бактеріями вхідна вода – в ємність вона потрапляє повністю очищеною від мікроорганізмів.
Зі свого боку ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» вживає всі можливі заходи для забезпечення високої якості води, що видається на точках видачі. Але варто пам’ятати, що дбати про своє здоров’я – це ще й справа кожної людини окремо, тому мешканці в свою чергу повинні потурбуватися про безпеку ємностей для води, а саме:
- Дезінфікувати тару, в яку набирається вода;
- Періодично замінювати тару на нову;
- Не залишати тару з водою під прямими сонячними променями;
- Не набирати великий об’єм води, який тривалий час просто стоятиме в ємностях без потреби (краще набирати менше, але частіше).
ОКП МОТЕ бажає вам миру та міцного здоров’я. Бережіть себе!